Ivan Đoković: Kombinacija turističkih resursa Kovina potencijalni gravitacioni centar južnog Banata

Novi Sad, 20. oktobar 2017. – Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu i turizam, Ivan Đoković, sa saradnicima, boravio je u radnoj poseti Opštini Kovin, gde je sa predstavnicima opštinske uprave i turističke organizacije Kovina, razgovarao o infrastrukturnim projektima, planovima i programima koje ova lokalna samouprava planira u tekućoj i narednoj godini i koje je realizovala ili su, pak u fazi realizacije, prevashodno u vezi sa podsticajnim merama i mogućnostima za unapređenje saradnje u predstojećem periodu.

Razgovaralo se i o brojnim turističkim potencijalima ove lokalne samouprave, te o mogućnostima za bolju i efikasniju upotrebu i promociju nedovoljno iskorišćenih potencijala.

Ovom prilikom su prikazane i video prezentacije  prostorijama Opštine Kovin, koje su kroz drugačiju perspektivu i vizuru reditelja, podrobnije predstavile turističke tačke ove opštine od strateškog značaja za dalji razvoj i održivost turizma u ovoj mikroregiji.

Kombinacija dva faktora koji su ključni za Kovin, a to su dobri ljudi i prirodna bogatstva, čini njegov potencijal izizetnim po svom opsegu, rekao je potpredsednik Ivan Đoković, istakavši da je to jedan od razloga za pružanje podrške ovoj lokalnoj samoupravi. ,,Sveobuhvatnost turističkih potencijala Kovina, elan i napor ljudi koji predano rade na njihovom održavanju, dokazuju da Kovin postaje centar koji svojim turističkim potencijalom počinje da se izdvaja u južnom Banatu, kao i u okruženju Beograda i Vojvodine. Ono što može da utiče na stvaranje nove vrednosti i doprinese većem broju posetilaca jesu reka Dunav i jezera, kao najveći neiskorišćen potencijal u širem privrednom smislu. U kombinaciji sa međunarodnim biciklističkim stazama, dobrom infrastrukturnom povezanošću Kovina sa Rumunijom i ostatkom Srbije, može se stvoriti gravitacioni centar južnog Banata, što se može i multiplicirati na ostale društvene slojeve i podići kvalitet života u celom Kovinu“, rekao je Đoković.

оbilazak jezera ,,Šljunkara”

Upriličen je i obilazak značajnih lokaliteta u Kovinu i okolini, tačnije obilazak jezera ,,Šljunkara na oko 2,5 kilometra istočno od Kovina, koje predstavlja atraktivno kupalište i izletište, etno kuće u Skorenovcu, a potom i najduže makete Dunava u Srbiji, koja je stara oko 50 godina, najverodostojnijeg prikaza toka reke od Kladova do Slankamena, sa svim pritokama, uvalama i vernim reljefom. Pomenuta maketa se nalazi u delu ,,Stari grad“ kraj ugostiteljskog objekta ,,Plamen grad“. Sagrađena je od betona, na inicijativu Direkcije za izgradnju Đerdapa, u razmeri koje ljudsko oko shvata najbolje, 1:100 metara visine i 5000 metara duzine. Sam projekat je osmišljen sa namerom da posluži kao nastavno učilo i prikaže hidroakumulaciju Đerdapske centrale i konfiguraciju terena reke. Danas predstavlja simbol Kovina i epohe jednog vremena.

оbilazak etno kuće u Skorenovac

Đoković je obišao i, specijalni rezervat prirode ,,Kraljevac“ u Deliblatu, kao i Edukativni centar „Čardak“ u Specijalnom rezervatu prirode „Deliblatska peščara“, čija je namena da kroz organizovanu edukaciju o principima održivog nadzora i upravljanja, poveća svest korisnika područja o neminovnosti zaštite prirode i sprečavanju opadanja biološke raznovrsnosti.

Еdukatiivni, školsko-obrazovni centar ,,Čardak”

specijalni rezervat prirode ,,Kraljevac” u Deliblatu