Sekretar Ivanišević na susretima matice i dijaspore: Sve nas spaja ljubav prema Srbiji

Danas se na Novosadskom sajmu i u Privrednoj komori Vojvodine održava konferencija i samit ,,Susret matice i dojaspore, Srba u regionu i prijatelja Srbije“, u organizaciji Udruženja ,,Koreni“, a uz pomoć i podršku Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, Grada Novog Sada, Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu i drugih institucija i organizacija iz zemlje, regiona i dijaspore.

Ove godine, tačno pre tri godine, osnovano je Udruženje matice i dijaspore, Srba u regionu i prijatelja Srbije ,,Koreni“, koje ulaže velike napore da spoji ljude koji vode poreklo iz Srbije i regiona. Ideja ovakvog okupljanja, prema rečima organizatora, jeste ,,novi oblik celovite želje i odgovornosti za nova i bolja vremena, te da je okupljanje rodoljubivih, dobronamernih snaga, davanje doprinosa izgradnji moderne, uređene, razvijene, patriotske države, na temeljima vrednosti iz prošlosti, a u skladu sa vrednostima današnjeg vremena.

Učestvujući na današnjoj konferenciji i samitu ,,Susreti matice i dijaspore, Srba u regionu i prijatelja Srbije“, u Velikoj sali Novosadskog sajma, dobitnik plakete, odnosno povelje i zahvalnice, kao projatelj i jedan od pokrovitelja ove manifestacije, pokrajinski sekretar za privredu i turizam, dr Nenad Ivanišević, istakao je da je povezivanje sa korenima i ljudi sa ovih prostora veoma značajno za očuvanje tradicije, kulture, osobenosti i svega što nas čini jednim narodom.

,,Današnji susret je susret prijatelja, susret braće koja razgovaraju o istim temama. Ne postojie Oni i Mi, mi nsmo jedno. Ideja jeste da se bolje upoznamo, da vidimo koje su to mogućnosti investiranja sa obe strane. Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam će uputiti predlog organizatorima i učesnicima da se omogući studentima sa fakulteta, prevashodno Ekonomskog fakulteta u subotici i Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, koji su u okviru zajedničkih sporazuma sa sekretarijatom prepoznali veliku ulogu povezivanja akademske zajednice i privrede, ali i drugih fakulteta u Vojvodini, pohađanje stručne prakse kod naših ,,zemljaka“ koji žive i rade u inostranstvu. Poziv jeste da investiraju u našu zemlju, ali i da se otvori linija mogućnosti da mladi budući stručnjaci imaju gde da steknu znanje i iskustvo u najboljim kompanijama koje vode naši ljudi u dijaspori, kako bi ga primenili na teritoriji Republike Srbije“, rekao je Ivanišević, dodavši da najveća spona matice sa dijasporom leži u ljubavi prema Srbiji.

U proteklom periodu, formiran je značajan broj odbora u više zemalja, utvrđeni su principi, način i organizacija rada, na čelu sa Udruženjem ,,Koreni“. Osetno je da je postojala potreba za povezivanjem, kako ljudi, tako i privrede, preduzetništva, u oblasti turizma, sa ciljem izgradnje matice i dijaspore na zajedničkim polaznim osnovama, a uz obostran interes i podršku.

Današnji samit su podržali i Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.

Učesnik i govornik na plenarnoj sednici bio je i pokrajinski sekretar Aleksandar Sofić.

U okviru plenarne sednice samita, pokrajinskog sekretaru dr Ivaniševiću su dodeljene Povelja i zahvalnica za izuzetan doprinos i neizmernu podršku radu Udruženja ,,Koreni“, koje je uručio predsednik Udruženja, Stojan Stevanović.

Povelje za izuzetan doprinos uručene su danas i Gradu Novom Sadu, i narodnom poslaniku, Milimiru Vujadinoviću.

Na današnjem samitu, potpisan je i sporazum o saradnji između Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam i Udruženja ,,Koreni“, što predstavlja korak dalje u saradnji od obostranog interesa, posebno u pogledu privrede i turizma.

Današnjem skupu su prisustvovali podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam Slavoljub Arsenijević i pomoćnik pokrajinskog sekretara Milan Jarić.