Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић и ректор Српске православне богословије Светог Арсенија у Сремским Карловцима протојереј ставрофор Јован Милановић, потписали су данас уговор о додели бесповратних средстава од стране Секретаријата намењених за инвестиционо одржавање Богословије.
Применом услова из Конкурса за финансирање пројеката од значаја за развој верског туризма, који је Секретаријат расписао почетком октобра текуће године, бесповратна средства у укупном износу од милион динара, намењена су за укључивање зграде и капеле Богословије у туристичку понуду Сремских Карловаца од значаја за развој туристичког потенцијала АП Војводине у 2024. години, а у складу са Законом о планирању и изградњи и Законом о културним добрима.
Покрајнски секретар Иванишевић је истакао да је данашње потписивање уговора могућност да се подржи прва и уједно једна од најважнијих образовних установа у православном свету.
,,Улагањем у сваку образовну установу, улажемо у будућност, а овим у будућност Богословије и младих, у будућност Сремских Карловаца, који су у туристичком и духовном смислу посебан град. Посебан по томе што само два града имају посебне законе на територији Републике Србије – Град Београд, а други јесте посебан Закон о Сремским Карловцима, који је на предлог Покрајинске владе усвојила Народна скупштина“, истакао је Иванишевић.
Иванишевић је додао да је у 2019. години која је сматрана за рекордну годину на светској туристичкој сцени, али и у туризму Србије, Богословију у Сремским Карловцима посетило око хиљаду посетилаца, док је у 2024. години, захваљујући постојању Ризнице и раду Богословије, евидентирано преко 30.000 посетилаца.
Ректор Карловачке Богословије је истакао да други пут Покрајински секретаријат од 2020. године пружа подршку овој важној институцији, те да су средства додељена пре три године била усмерена ка оснивању, уређењу и опремању Спомен собе, односно Ризнице Карловачке Богословије, која чини ову установу једном од најпосећенијих у Сремским Карловцима.
,,Средствима по овом уговору још више помажемо развој Богословије, а на предстојећем сајму туризма у Београду, у фебруару следеће године, имати посебан дан посвећен верском турисму, а где ће средиште тога дана бити управо Карловачка Богословија и Сремски Карловци“, додао је покрајински секретар, те напоменуо да ће у наредној години буџет Секретаријата намењен верском туризму бити увећан пет пута у односу на овогодишњи, односно да ће износити пет милиона динара.
,,Постојала је велика жеља, али није било капацитета, те је пре три године Богословију посећивала тек по која најављена делегација или организовани скуп. Уређење наше зграде са уређењем новог садржаја даје могућност даље духовне изградње, културног разумевања Сремских Карловаца и Богословије, али и да тај простор и капела постану место надахнућа“, навео је ректор Јован Милановић.
Милановић је додао да је то показатељ да Сремски Карловци и Богословија баштине културу која своје постојање, пре свега, дугује вери и духовном животу, као и просвети.