Miroslav Vasin obišao bazare zdravlja u Perlezu i Čenti

Novi Sad, 6. novembar 2015. – Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin posetio je danas Perlez i Čentu, gde se održavaju bazari zdravlja, u okviru realizacije projekta ,,Vojvođanska kuća zdravlja“. U proteklih nekoliko dana, zrenjaninski bazari zdravlja su održani u Lazarevu, Elemiru, Melencima, Ečkoj i Stajićevu. Ovaj projekat, čiji je nosilac Dom zdravlja „dr Milorad-Mika Pavlović“ iz Inđije, finansira Pokrajinska vlada. Partneri na projektu su Institut za javno zdravlje Vojvodine i mreža Zavoda za javno zdravlje Vojvodine, opšte bolnice na teritoriji Vojvodine, Savez zdravstvenih radnika Vojvodine i domovi zdravlja.

Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar Miroslav Vasin, obišavši bazare zdravlja u Perlezu i Čenti, naglasio je značaj ovog projekta iz oblasti zdravstva i socijalne politike i okarakterisao ga kao projekat ključan za unapređenje svesti o dragocenosti zdravlja i življenja u zdravoj životnog sredini. ,, Ovo je veoma značajna i masovna akcija zdravstvenih pregleda građana Vojvodine, prvenstveno u pogledu sprovođenja zaštite zdravlja i prevencije bolesti. Do sada je u oko 40 mesta, uglavnom vojvođanskih sela, pregledano oko 7.500 ljudi, tačnije vrši se merenje pritiska, potom EKG, merenje gustine kostiju, ispituje se očni pritisak. Ovo su složeni postupci koji prikazuju opšte zdravstveno stanje pojedinca“, rekao je Vasin.

Potpredsednik Pokrajinske vlade je naveo i da je plan za naredni period da se ovakva aktivnost sprovede još u 70 mesta u Vojvodini: ,,Na ovaj način će velik broj ljudi dobiti ličnu kartu svog zdravlja, uz pomoć koje će moći da prate svoje zdravstveno stanje i prilikom narednih zdravstvenih pregleda. Prvi predočeni rezultati upozoravaju, jer pokazuju da oko 2/3 pregledanih ljudi ima više od tri faktora rizika za nastanak neke bolesti. Ovakvi rezultati su korisni za izradu evidencije i za sagledavanje stanja. Namera je da se ovakva akcija ponovi i na proleće naredne godine, kada bi se moglo sagledati ponašanje i stanje ljudi kojima je u ovom prvom pregledu konstatovano oboljenje ili pak neki nagoveštaj oboljenja“, dodao je Vasin.

Po evidenciji medicinskog osoblja u ova dva zrenjaninska naselja, Perlezu i Čenti, evidentirano je oko 200 lica koja su danas prošla zdravstvene preglede na bazaru zdravlja.

Miroslav Vasin je u toku današnje posete Perlezu, obišao i lica angažovana u ovom mestu za izvođenje javnih radova, sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova, obezbeđenih sprovođenjem programa i mera aktivne politike zapošljavanja kroz realizaciju sprovođenja programa javnih radova. U ovom mestu je angažovano 8 lica, tačnije 6 lica za rad na komunalnim poslovima, dok su 2 lica angažovana u organizaciji kulturno-umetničkih sadržaja u Perlezu.