Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam održao je okrugli sto na temu „Uloga Pokrajinske vlade na razvoj i vrednosnu dimenziju socijalnog preduzetništva“. Cilj skupa je bio da „polje socijalne ekonomije“ u AP Vojvodini bude pripremljeno tako da prepozna, podrži i promoviše vrednost socijalnih preduzeća – operatora socijalne ekonomije. U otvorenom razgovoru sa stručnjacima iz ove oblasti usaglašeno je da su regionalna i lokalna politička podrška neophodne za stvaranje povoljnog „ekosistema“ na razvojni učinak ovog sektora u AP Vojvodini.
Istaknuta je važnost lokalnih samouprava kao sagovornika preduzeća, čije poslovanje je duboko ukorenjeno u lokalne zajednice, koje imaju i najviše koristi od postojanja i poslovanja socijalnih preduzeća. Socijalna preduzeća kao pružaoci socijalnih usluga mogu operativno odgovoriti na brojne društvene probleme u lokalnim sredinama.
Povoljan „ekosistem“ viđen je i u obliku socijalnih inkubatora za nova preduzeća ali prepoznata je i važnost obrazovnog kadra koji će znanjem i senzibilitetom obezbediti dalji razvoj i održivost tih privrednih subjekata. Klaster socijalnih preduzeća takođe je viđen kao deo infrastrukture koji može dati doprinos razvoju.
Zamenik pokrajinskog sekretara za privredu i turizam, Pavle Počuč upoznao je učesnike o predlogu za uvođenje nove programske aktivnosti u budžet sekretrijata za privredu i turizam, za 2017. – Podršku razvoju kapaciteta socijalnih preduzeća i socijalno preduzetničkih inovacija.
Inicijalna sredstva u pokrajinskom budžetu otvoriće mogućnost partnerstva za brojne pozive Evropske unije za razvoj socijalne ekonomije i socijalnih preduzeća. Oblast je multisektorska i multidimenzionalna, pruža mogućnost za brojna partnerstva na širokom polju aktivnosti – integracija „ranjivih“ kategorija u svet rada , pružanju socijalnih usluga (briga o starijima, deci, zdravstvo, zapošljavanje i obuka), javne usluge (prevoz, ljudska prava), zaštita životne sredine, poljoprivreda, kultura, turizam, sport, slobodno vreme i slične kohezione aktivnosti od interesa za zajednicu.
Evropski pokret u Srbiji podelio je učesnicima Vodič „Društveno, korisno, održivo – Kako osnovati socijalno preduzeće u Srbiji “ sa primerima dobre prakse.