Otvaranje četvrte „Štraparijade“ – takmičenje radnih konja u Česteregu

Žitište/Čestereg, 11. jul 2021. – Na stadionu Fudbalskog kluba ,,Napredak” u mestu Čestereg, Opština Žitište, pokrajinski sekretar za privredu i turizam, dr Nenad Ivanišević,  otvorio je četvrtu po redu manifestaciju „Štraparijada“, takmičenje radnih konja.

Sekretar Ivanišević je istakao da manifestacije na lokalu umnogome utiču na očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa, te osobenosti naroda koji naseljavaju ovo područje, stoga je veoma važno da se održavaju i okupljaju lokalni živalj i pritom generišu posete kako domaćih, tako i stranih turista.

,,Manifestacije poput današnje jesu i paralele i sudari, te oslikavaju pravu Vojvodinu, njenu različitost i sve ono što čini tradiciju. Ova manifestacija oživljava ruralni turizam i podseća na to odakle su ljudi došli, ljudi koji žele da sačuvaju svoje osobenosti”, rekao je Ivanišević, dodavši da su manifestacije, koje Sekretarijat podržava, svakako i privredna aktivnost.

Štrapanje, odnosno štraparijada, jeste takmičenje radnih konja u vuči trupaca. Mesto Čestereg, opštine Žitište, jedino je ravničarsko mesto u kom se ovo takmičenje održava.

Manifestacija je upotpunjena bogatim kulturno-umetničkim programom.