Predstavljen projekat „Razvoj prelaznog puta u oblasti Kubekhaza (Mađarska) – Rabe (Srbija)“

Novi Sad , 20. februar 2018. – Projekat „Razvoj prelaznog puta u oblasti Kubekhaza (Mađarska) – Rabe (Srbija)“, koji se realizuje u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje između Mađarske i Srbije, predstavljen je danas na konferenciji na Novosadskom sajmu.

Ovim projektom, ukupne vrednosti 5,5 miliona evra, obezbediće se uslovi za otvaranje graničnog prelaza između Srbije i Mađarske, na tromeđi Mađarske, Srbije i Rumunije, izgradnja novog puta u Mađarskoj dužine 2309 metara, kao i rehabilitacija putnog pravca u Srbiji dužine 1365 metara. Vodeći partner na projektu je mađarska NIF Nacionalna agencija za infrastruktru, sa partnerima JP Putevi Srbije i JP Zavod za urbanizam Vojvodine.

Govoreći o značaju strateških investicionih i međunarodnih projekata na teritoriji AP Vojvodine, potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu i turizam, Ivan Đoković, je istakao da je 1.365 metara novog puta, na našoj teritoriji i 850 metara rekontsuisanog puta sa druge strane granice, dodatni su novi kapacitet od 2.300 metara jeste mala, ali ipak i velika investicija i podsticaj za Opštinu Novi Kneževac i njenih naseljenih mesta.

,,Sela u tom regionu su opustošena, ljudi odlaze, stoga ovaj put i budući granični prelaz bi trebalo da pojačaju kapacitetlokalne zajednice, cirkulaciju roba, ljudi, da ekonomski osnaže ovaj kraj, da pojednostave život tamošnjih stanovnika i spreče dalje odlaske građana sa teritorije ove opštine. Sa druge strane, ovo jeste pilot projekat i primer dobre prakse koji potvrđuje opredeljenost Evropske zajednice da nam pomogne u okviru našeg pretpristupnog puta. Mađarska, kao stabilan partner na ovom projektu potvrđuje i pokazuje da je spremna  da stavi na raspolaganje svoje administrativne kapacitete koji će pojačati  i ubrzati naš put ka evropskim integracijama“, rekao je Đoković.

On je dodao da ovaj IPA projekat sadrži dva pozitivna efekta. Prvi je pomoć i podrška Opštini Novi Kneževac koja nije statistički nerazvijena, ali funkcionalno ona zaostaje za prosekom Vojvodine. Ipak, iako mala kilometraža obnovljenog puta, trebalo bi da u mnogome pojača trgovinu i transport i razmenu ljudi i roba. Đoković je istakao da osim osnaživanja lokalnih trgovačkih i privrednih kapaciteta i povećavanja funkcionalnosti života građana, ovo jača administraciju Vojvodine, korišćenjem iskustava Mađarske, što dopsrinosi da Vojvodina što kvalitetenije iskoristi pretpristupne resurse.

Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor naglasio je da će ovaj projekat, za nešto više od godinu dana kada bude gotov, omogućiti da se ostvari decenijski san stanovnika ovog područja, s obe strane granice.

„Posle dvadeset godina konačno su stvorene pretpostavke da se između Kubekhaze i Rabe otvori stalni granični prelaz, u sklopu IPA programa i strateških projekata između Srbije i Mađarske. Otvaranje novog graničnog prelaza uvek relaksira saobraćaj, a s druge strane ovde se radi o veoma značajnom projektu za severni deo Banata, koji pamti mnogo lepše dane nego što ih danas doživljava. Tamo gde se razvija granični prelaz, gde se razvija infrastruktura, imamo šansu da se revitalizuju i sve ostale društvene funkcije. Ovom delu Banata to je neophodno“, naglasio je predsednik Pastor.

On je ocenio da je ovaj projekat evidentan dokaz razvoja AP Vojvodine i istakao da je Vojvodina uvek ulagala napore kako bi se razvojne ambicije pokrajine ukrstile sa rezvojnim ambicijama naših suseda, jer je to zajednička potreba dva naroda.

Pomoćnik pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Nebojša Drakulić, istakao je da da su finansijska sredstva iz evropskih fondova, namenjena projektima za infrastrukturno povezivanje Srbije sa zemljama regiona, podsticaj kako za domaću privredu, tako i za jačanje političkih i ekonomskih odnosa u regionu.

Državni sekretar za saobrađaj Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Imre Kern istakao je punu podršku ovog ministarstva dosadašnjoj ali i daljoj realizaciji ovog projekta, kao i mnogih drugih koji se realizuju u okviru saradnje Mađarske i Srbije.

Direktor Zavoda za urbanizam Vojvodine Predrag Knežević naglasio je posvećenost i dobru saradnju svih partnera u ovom projektu i naveo da bi po planu on trebalo da bude završen do septembra meseca 2019. godine.

Na konfereciji su učestvovali i predstavnici mađarskog Ministarstva za spoljnu politiku i trgovinu, mađarske Nacionalne agencije za infrastrukturu, Pokrajinskog sekretarijata za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine i Opštine Novi Kneževac.