Krov nad glavom za još 74 mlada bračna para u selima širom Vojvodine

„Bez razvijenog i bogatog sela, bez sela u kome će mladi ljudi da odrastaju, da rade i privređuju – nema budućnosti, ne samo u Vojvodini, nego i u celoj zemlji“, rekao je predsednik Pokrajinske vlade dr Bojan Pajtić obraćajući se mladim bračnim parovima koji su dobili sredstva za kupovinu seoskih kuća sa okućnicom.

U drugom konkursnom krugu za kupovinu kuća na selu, 74 mlada bračna i vanbračna para iz Vojvodine, kojima su danas u Pokrajinskoj vladi uručeni ugovori, dobila su krov nad glavom. Za tu namenu iz pokrajinskog budžeta izdvojeno je 68 miliona dinara.

Pokrajinska vlada je u proteklom periodu kreirala brojne mere namenjene revitalizaciji vojvođanskih sela. Jedna od najzapaženijih aktivnosti upravo je dodela sredstava mladim bračnim parovima za kupovinu seoskih kuća sa okućnicom, sa ciljem kako trajnog rešavanja stambenog pitanja mladih ljudi, tako i podmlađivanja sela i dolaska mladih stručnjaka u seoske sredine. U maju 2015, nakon prvog konkursa u ukupnom iznosu od 40 miliona dinara, svoj dom na selu stekle su 42 porodice, a vrtići i seoske škole u Vojvodini postale su bogatije za skoro stotinu dece.

„U našem društvu vlada ubeđenje kako je život u gradu ideal, a da je život u selu manje kvalitetan. Svako ko je odrastao u selu zna da ne postoji bezbrižnije, bezbednije i zdravije odrastanje od odrastanja u selu“, rekao je pokrajinski premijer dr Bojan Pajtić. On je dodao da su godinama unazad, u više stotina vojvođanskih sela, izgrađene kanalizacione, vodovodne i putne mreže, što je omogućilo da je danas život na selu mnogo bolji, te da je to pravi ambijent u kome roditelj poželi da neguje svoje dete.

„Zadovoljstvo je kada vidimo da je rezultat ovog programa što će u vojvođanskim selima biti tri stotine stanovnika više, od kojih su oko 150 deca“, istakao je predsednik Pajtić i dodao da je to veliki impuls za razvoj sela, te da će Pokrajinska vlada nastaviti sa realizacijom ovog programa sve dok bude zainteresovanih mladih parova.

Predsednik Pajtić je još dodao da je jedna od važnih prednosti ovog programa i to što će pored krova nad glavom, ovi mladi ljudi dobiti i „hleb u ruke“, jer uz kuću imaju okućnicu gde mogu da se bave organskom poljoprivrednom proizvodnjom.

Pajtić je izrazio nadu da će ovaj program biti primer drugima u zemlji da sprovode mere koje evidentno doprinose poboljšanju života u Srbiji.

Potpredsednik Pokrajinske vlade Miroslav Vasin naglasio je da Pokrajinska vlada kroz ovaj program želi da postigne tri cilja.

„Želimo da pokažemo da vojvođansko selo jeste naša prednost, a ne hendikep, kako se to uglavnom može čuti. Prazne kuće i okućnice u našim selima treba da iskoristimo na dobrobit građana, a mi to kroz ovaj program upravo i činimo“, rekao je potpredsednik Vasin i dodao da ovaj program, velikom broji mladih građana iz Vojvodine, može da pruži bolji život.

„S druge strane, pokazali smo i da nije tačno da niko neće da živi u selu, da nije tačno da mladi ljudi kao svoj glavni cilj postavljaju život u gradu. Ovi mladi ljudi su pokazali da je veliki broj onih koji svoju budućnost i egzistenciju vide na upravo u selu“, rekao je potpredsednik Vasin i dodao da je u oba konkursna kruga interesovanje mladih za ovaj program bilo izuzetno veliko, te da još oko šest stotina malih parova bilo zainteresovano za kupovinu kuća u selu, što, kako je naveo, Pokrajinsku vladu obavezuje da nastavi sa programom.

„Činjenica da danas ljudi iskazuju želju da se vrate i žive u selu, jeste završna faza mnogih projekata Pokrajinske vlade kojima smo unapređivali vojvođansko selo“ , rekao je potpredsednik Vasin i naglasio da je proteklih godina u vojvođanskim selima izgrađeno i renovirano na desetine školskih i sportskih hala, domova zdravlja i kulture, obrazovnih ustanova i drugo, čime su stvoreni uslovi za kvalitetniji život.

Vesna Šijački, direktorka Zavoda za ravnopravnost polova, istakla je da današnja aktivnost nosi nekoliko važnih životnih poruka. Jedna od najvažnijih, iz perspektive rodnih politika, jeste ekonomsko osnaživanje žena, jer su žene imale priliku da ravnopravno i zajedno sa svojim partnerima učestvuju na konkursu, te da će biti suvlasnice kupljenih kuća. Takođe, ovim mladim ljudima biće pružena i mogućnost da pohađaju obuku za organsku poljoprivrednu proizvodnju, te da u svojim baštama gaje bezbedno voće i povrće za svoje potreba, ali i za tržište, ako to budu želeli.

Nakon dodele ugovora mladim bračnim parovima, ispred zgrade Pokrajinske vlade održana je humana akcija – izložba pasa pod nazivom „I ja želim dom“, u saradnji sa Prihvatilištem za pse JAZIP iz Vrbasa. Dvadeset bračnih parova, dobitnika sredstava po konkursu za kuće, izjasnilo se da želi da udomi psa, tako da su svoj dom danas stekli i napušteni psi.