Polaganje venaca u Dunav kraj spomen obeležja Batinske bitke kod Bezdana

Polaganjem venaca u reku Dunav sa barže kraj spomen obeležja podignutog u čast Batinske bitke, kod Bezdana, obeležena je danas godišnjica ovog značajnog istorijskog događaja iz Drugog svetskog rata, koji se odigrao na području Jugoslavije. Pre tačno 71 godinu, u Batinskoj bici pobedile su jugoslovenske partizanske jedinice i snage sovjetske Crvene armije, koje su nadjačale nadmoćnijeg neprijatelja.

Vence su položili potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin, ambasador Ukrajine Nj.E. Oleksandr Aleksandrović, gradonačelnik Sombora Saša Todorović, predstavnici SUBNOR AP Vojvodine na čelu sa Svetomirom Atanackovićem, predstavnici udruženja boraca iz zemlje i regiona, lokalnih samouprava, Vojske Srbije i preživeli borci i njihovi potomci. Organizator svečanog obeležavanja bitke na Batini je Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata AP Vojvodine, uz podršku Pokrajinske vlade.

Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar Miroslav Vasin, obratio se prisutnima kojii su se okupili da odaju poštu palim borcima narodnooslobodilačkog rata, na obeležavanju godišnjice Batinske bitke kod Bezdana: ,, Današnji dan je državni praznik kada se sećamo žrtava iz Prvog svetskog rata, kada je 50 odsto radno sposobnih muškaraca dalo život za ideale i otadžbinu. Danas je i dan kada se obeležava bitka na Batini kada su hiljade boraca dali svboj život za iste ideale, za bolji život naše dece i budućnost naših unuka. Polaganjem venaca u Dunav, sećamo se da je na ovom prostoru po strateškom značaju i po obimu vođena najveća bitka Drugog svetskog rata na teritoriji Jugoslavije. Pripadnici Crvene armije su sa našim borcima ovde položili svoje živote za slobodu“, rekao je Vasin naglasivši da bi bitke poput Batinske trebalo dostojnije obeležavati, jer je ona simbol jedne epopeje.

,,Batinska bitka je po ciljevima postignutim nakon pobede nad fašizmom Crvene armije i partizanskih jedinica, najznačajnija bitka u Drugom svetskom ratu na prostorima Jugoslavije, a velik broj ljudi koji su ovde položili svoje živote zahteva da ih se neprekidno sećamo i svake godine im odajemo poštu. Predlog je da se u Republici Srbiji obeležava jedan dan sećanja na poginule u velikim bitkama Drugog svetskog rata na ovim prostorima. Negovanje sećanja na sve žrtve Srbije kroz njenu istoriju je potrebno kako bi buduće generacije znale da su postojali ljudi spremni da život daju za ideale“, dodao je Vasin.

Ambasador Ukrajine je istakao da je u Drugom svetskom ratu bilo mnogo vođa koji su pomogli pobedu nad fašizmom, ali da veliku zahvalnost svi duguju prvestveno veteranima, vojnicima, svakom pojedincu koji je učestvovao u ratu, a posebno njihovim majkama, sestrama, deci jer su zajednički svi izvojevali pobedu.

Batinska bitka je vođena od 11. do 18. novembra 1944. godine, između jedinica Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) i Crvene armije, protiv jedinica nemačkog Vermahta i njihovih saveznika. Cilj jedinica NOVJ bilo je oslobađanje Baranje, dok su pripadnici Sovjetske armije imali zadatak da uspostave mostobran za prelazak tenkovskih jedinica na desnu stranu Dunava, radi lakšeg zauzimanja Mađarske. S druge strane, Nemci su pokušavali da omoguće povlačenje sopstvenih jedinica preko Hrvatske i Slovenije u Austriju. Batinska bitka okončana je pobedom jedinica NOVJ i Crvene armije.

U znak sećanja na ovu značajnu istorijsku pobedu nad fašizmom, na levoj obali Dunava, kod Bezdana, podignut je Spomen muzej, dok je sa desne strane reke, iznad sela Batina u Hrvatskoj, na Batinskoj kosi, podignuto Spomen obeležje izrađeno od strane vajara Antuna Augustinčića.